Mára már meglehetősen sokat tudunk az ép és kóros gerinc biomechanikájáról. Ezért szinte érthetetlen hogy egy olyan látszólag egyszerű kérdés tekintetében, mint a háti csigolyák axiális rotációs tengelyének helye, az irodalom egymásnak teljesen ellentmondó eredményeket ad meg. Tisztázni kívántuk a kérdést, ezért több megközelítésből is vizsgáltuk a háti gerincet.
Először geometriai úton közelítettünk a problémához úgy, hogy próbáltunk a csigolyák geometriai felépítését vizsgálva olyan törvényszerűségeket felfedezni, amelyek alapján meghatározható a keresett rotációs tengely.
A következő kísérletsorozat alkalmával a háti gerincszakasz különböző axiális rotációs tengelyek mentén modellezett rotációja közben a gerincvelő térfogatváltozását próbáltuk megállapítani műanyag gerincmodellek segítségével.
Végül bordacsonkokat, illetve teljes bordákat tartalmazó háti törzs-preparátumok rotációjával, röntgen- illetve fényképfelvételek alapján vizsgálódtunk.
Kísérletsorozataink eredményeinek összegzése és kiértékelése után megállapítottuk, hogy a háti csigolyák axiális tengelyének legvalószínűbb helye a velőűr elülső szélének a mediansagittalis síkra eső pontja.
Molnár Sz, Manó S, Kiss L, Csernátony Z. Ex vivo and in vitro determination of the axial rotational axis of the human thoracic spine. Spine. 31(26):E984-E991, December 15, 2006.
Anyaintézmény:
Debreceni Egyetem ÁOK Ortopédiai Tanszék
Cím:
H-4032 Debrecen
Nagyerdei krt. 98.
Telefon:
+36 52 411 717/56983
Fax:
+36 52 255 814
E-mail:
biomech@med.unideb.hu