Munkacsoportunk évek óta foglalkozik a thoracalis gerinc biomechanikájával, kiemelt figyelmet szentelve a fiziológiás gerinc és a scolioticus deformitások sajátosságainak. A téma jelentőségét a jól ismert indikátorok (cardiopulmonalis funkció beszűkülése, neurológiai eltérések, fájdalom, progresszió, a deformitás miatt fellépő asszimmetrikus terhelés és pszichoszociális problémák) mellett a műtéti kezelést igénylő esetekben alkalmazható therapiás lehetőségek (pre- és postoperativ kezelés) valamint implantátum rendszerek dinamikus fejlődése és diverzitása adja. A thoraco-lumbalis régió összetett biomechanikai működése miatt azonban, a sebészi beavatkozás során használt beültetendő eszközök számos buktatóval rendelkeznek. Egymástól eltérő stabilizáló mechanikai megoldási elvre épülhetnek, különböző műtéti feltárást igényelnek és eltérő kapcsolatrendszerrel lehet rögzíteni az elemi egységeket. Munkacsoportunk, a szakirodalomban is kiemelt jelentőséggel bíró problémakör, a derotáció és annak műtéti kivitelezhetőségére végzett kísérleteket. A kísérletek alapjául azon kiegészítő eszközök szolgáltak, amely a thoracalis gerincszakasz csigolyáin, a processus transversusok bázisán támaszkodik.
Ezen kiegészítő rendszerek in vitro vizsgálatára összeállítottunk egy olyan kísérletsorozatot, amely során a thoracalis gerinc processus transversusainak biomechanikai ellenállóképességét elemeztük. Vizsgálatainkhoz cadaverekből távolítottunk el háti gerincszakaszokat. Az eltávolított specimeneket kipreparáltuk, majd a szakirodalom reviziója valamint előkísérletek után, a processus transversusok különböző erőhatásokkal szembeni ellenállóképességét, deformálódási valószínűségét valamint az eszköz hatásának műtét közbeni kontrollálhatóságát vizsgáltuk. A tanulmány végső célja az implantátumok tervezéséhez szükséges anatómiai és mechanikai információk gyűjtése és a processus transversusok mechanikai teherbíró-képességének értékelése voltak, összességében pedig a műtétet végző sebész segítése a megfelelő – processus transversusra helyezhető - implantátum kiválasztásában.
Csernátony Z, Molnár Sz, Hunya Zs, Manó S, Kiss L. Biomechanical examination of the thoracic spine – the axial rotation moment and vertical loading capacity of the transverse process. Journal of Orthopaedic Research 2011;29(12):1904-9.
Anyaintézmény:
Debreceni Egyetem ÁOK Ortopédiai Tanszék
Cím:
H-4032 Debrecen
Nagyerdei krt. 98.
Telefon:
+36 52 411 717/56983
Fax:
+36 52 255 814
E-mail:
biomech@med.unideb.hu